کاسوری

خطرناک ترین و کشنده ترین پرنده ی جهان

کاسوری

شاید شما تاکنون اخبار و گزارشات مختلفی را در مورد حمله حیوانات وحشی مانند شیر و پلنگ و ببر به انسان شنیده باشید و ذهنتان کمتر به سمت پرندگان کشنده یا قاتل سوق پیدا کرده باشد، ولی در این نوشته از وب سایت ایزی باتور می خواهیم شما را با پرنده ای زیبا ولی در عین حال کشنده و عجیب آشنا کنیم، این پرنده کاسوری نام دارد که در زبان انگلیسی نیز به آن Cassowary می گویند.

این پرنده در ظاهر خود شبیه به بوقلمون و در اندازه خود شبیه به شترمرغ می باشد و در هیچ کجای ایران نیز یافت نمی شود و اگر علاقه مند به دیدار نزدیک با کاسوری هستید باید به جنگل های مناطق شمالی استرالیا یا گینه نو سفر کنید
کاسوری سومین پرنده ی بزرگ دنیا است که طول آن به ۲ متر می رسد و دومین پرنده ی سنگین وزن جهان با چیزی در حدود ۶۰ کیلوگرم است. شاید بپرسید چرا این پرنده لقب خطرناک ترین پرنده ی دنیا را به خود گرفته است؟


در پاسخ باید گفت که کاسوری ها در هیچ مبارزه و نبردی که با دیگر حیوانات و یا انسان ها دارند هرگز شکست نمی خورند. این پرنده قابلیت های عجیب و غریبی دارد. می تواند تا ۲ متر بالا بپرد، سرعت فوق العاده ی ۵۰ کیلومتر در ساعت دارد. علاوه بر آن یک شاخ خیلی تیز بالای سرش وجود دارد که  می تواند مثل یک خنجر فوق العاده تیز  از آن در جنگ ها استفاده کند. این خنجر طبیعی ۱۲ سانتیمتر طول دارد.
از ابزار های دفاعی این پرنده می توان به منقار، شاخ و پاهای او اشاره نمود. منقار کاسوری که 25 سانتی متر طول دارد قادر به سوراخ کردن هر دیواری خواهد بود. هر پای این پرنده دارای سه انگشت با ناخن هایی بسیار تیز و بلند می باشد و در صورت لگد اندازی هر حیوان یا انسانی را از پا در می آورد. علاوه بر این کاسوری دارای چشمانی بسیار تیز بین و قوی می باشد که هر جنبنده ای را از دور دست ها می تواند رصد کند.

این پرنده در هر دوره تخم گذاری 3 الی 5 تخم می گذارد و دوره جوجه کشی ان نیز بین 49 الی 56 روز می باشد، وزن هر تخم آن حدود 580 گرم می باشد. جاب است بدانید که گروهی از محققان بر این باورند که کاسوری ها از نوادگان دایناسور ها هستند.
هر سال ۲۰۰ مورد حمله کاسوری به انسان گزارش می شود که برخی از آنها منجر به مرگ می شود. برای مثال در سال ۱۹۲۶ یک انسان در برخورد با کاسوری به طرز رقت انگیزی جان خود را از دست داده بود.


زیستگاه این پرنده "پاپوآ گینه ی نو" و مناطق شمالی استرالیا است. این پرندگان در جنگل های بارانی استرالیا نقش مهمی در انتشار دانه ها و بذر گیاهان دارند. کاسوری میوه خوار است و از قارچ ها، نرم تنان و حشرات تغذیه می کند.